środa, 27 listopada 2024

Oman Air

 I w końcu przyszedł czas na wpisy z listopada. A tutaj się działo! Zaczęłam od kilku dni w pracy na dyżurze, a następnie, po pięciu dniach spędzonych w domu, wybrałam się do Laosu!

Kolejne kilka postów będzie dotyczyło tej wyprawy. Zapraszam do śledzenia na blogu- co trzy dni. (A na Instagramie znajdziecie wszystkie zapisane relacje w dwóch częściach w moim profilu. Rolki będę montować stopniowo, w momencie publikowania wpisu tutaj.)

Dziś mam dla Was nową linię lotniczą! I to jak ekscytującą! 😊

Oman Air powstało w 1993 roku. Mają 34 samoloty i latają do 44 destynacji.

W Omanie byłam kilka lat temu i zakochałam się w tym państwie Półwyspu Arabskiego. Nigdy jednak nie leciałam z ich narodowym przewoźnikiem. Poprzednim razem dolecieliśmy do Dubaju i autobusem przejechaliśmy do Maskatu. Tym razem niestety mieliśmy tylko dwie godziny przesiadki w stolicy.

Od początku: pierwszy lot zabrał nas z Paryża do Maskatu. Był to rejs nocny. Dostaliśmy poduszki i koce. Siedzenia były bardzo wygodne i jak na ekonomię było sporo miejsca. Niestety nie mogliśmy się odprawić online i wybrać siedzeń, ale i tak dostaliśmy dwa obok siebie.
Podano kolację: do wyboru kurczak z ryżem lub wegetariański makaron. Obydwa dania bardzo smaczne.

Oman Air serwuje alkohol na pokładzie. Piszę o tym, bo nie wszystkie linie Bliskiego Wschodu mają promile w swojej ofercie. 

Dostaliśmy po małej butelce wina i poszliśmy spać.

Przed lądowaniem podali jeszcze czekoladowe muffinki i gorące napoje.

System rozrywki jest całkiem porządny. Mają sporo filmów. Obejrzałam sobie tego dnia dwa nowe (może nie najnowsze na rynku, ale z tego roku).

Drugi lot mieliśmy o 9 rano z Maskatu. Co dziwne, podano to samo co na kolację.🤔 Liczyliśmy na śniadanie o tej godzinie, ale ostatecznie zjedliśmy wegetariański makaron (z sokiem, nie winem🤣). Niestety nie podano nic przed lądowaniem, a bardzo chciało się nam kawy. Mam wrażenie, że trochę niekonsekwentnie podeszli do serwisu, bo loty były podobnej długości.

Z innej strony: ają fajne safety video - do obejrzenia na youtubie.

Mundury też mają ładne.

Załoga na pierwszym locie była super sympatyczna. Na drugim już mniej. 🤷‍♀️ Na drugim rejsie szefową była Czeszka. Reszta załogi wydaje mi się, że była azjatycko- arabska. Pamiętam ze swoich czasów w liniach na Bliskim Wschodzie, że panowie nie mogli mieć zarostu na twarzy. Czasy się zmieniają 👍, na pokładzie wszyscy stewardzi mieli wąsy. 

Bardzo fajne loty mi się trafiły, no i nowy przewoźnikiem dodany do listy!


niedziela, 24 listopada 2024

Dwa muzea w Bazylei, czyli listopad '24 - w pracy

Dziś mam dla Was ostatni zaległy wpis z listopadowej rotacji.

 Z podsumowania października wiecie, że  miałam trzy loty, w tym jeden z pasażerami. Ale to była końcówka poprzedniego miesiąca. Później przyszedł listopad i zastał mnie na dyżurze w Bazylei. Na szczęście, miałam tylko pięć dni spędzić w hotelu czekając na lot.

W pierwszą niedzielę miesiąca muzea w tym mieście są bezpłatne. Postanowiłam skorzystać z okazji i odwiedzić dwa, na które do tej pory szkoda mi było pieniędzy.

Zaczęłam od kolejnej siedziby Muzeum Historycznego w Bazylei.
I tak jak ich pierwsza odwiedzona przeze mnie siedziba w Haus zum Kirschgarten bardzo się podobała, tak i to umieszczone w kościele przypadło mi do gustu.
Są globusy, są zegary.

Zwiedzanie zaczyna się od piwnicy, gdzie możecie zobaczyć ogromną kolekcję świeckich arrasów. Dalej przechodzi się do gablot z przedmiotami, które kolekcjonowali bogaci mieszkańcy Bazylei. Na koniec w podziemiach jest trochę wykopanych zabytków, kości, fundamentów i takich tam. Akurat ten fragment najmniej mi się podobał.

Arrasy są imponujące. Szczególnie zadziwia ich tematyka od władz miasta, poprzez zwierzęta (te prawdziwe i baśniowe), do życia codziennego.

Na tablicach informacyjnych na ścianach możecie przeczytać wprowadzenie do sali w trzech językach. Na ekranach też często jest do wyboru język angielski. Jedynie przedmioty podpisane są tylko i wyłącznie w języku niemieckim. Możecie za to, zeskanować sobie ulotkę przy wejściu i szukać informacji o przedmiotach na stronie muzeum.

Takie zwierzęta dawniej trzymano w mieście. 😉
Interesowano się światem i jego odkryciami. Globus był do tego niezbędny.
Bardzo podobał mi się ten fragment wystawy, w osobnym pokoju pokazano, jakie rzeczy były kolekcjonowane przez ówczesnych.

Przez podziemia idzie się głównym korytarzem, od którego odchodzą małe pokoje. Są one wykończone w stylu różnych epok. Pokazują wnętrza kolekcjonerów i innych znanych osobistości miasta.

I znowu ten cudny kaflowy piec.

To muzeum warto zwiedzić nawet odpłatnie. Jest ono bardzo ciekawe i bardzo dobrze zorganizowane. Można dowiedzieć się bardzo wiele o historii miasta.

Na przykład o Tańcu Śmierci, czyli nieistniejącym już cmentarnym muralu.
Tutaj możecie dowiedzieć się więcej.
Jak jesteśmy przy śmierci, to na parterze znajduje się taka figura.
Wspominałam, że muzeum ma swoją siedzibę w kościele. I to od 1894 roku. Dlatego możecie podziwiać tu również stare rzeźby i ołtarze.

Na sam koniec wizyty warto wspiąć się po schodach nad wejściem do budynku i zapoznać się z historią cechów bazylejskich. Z ciekawostek, w pewnym okresie władze owych stowarzyszeń przejęli kontrolę nad miastem i byli ważniejszymi mieszkańcami niż szlachta, czy kler.

Drugim muzeum, które odwiedziłam w ramach bezpłatnej niedzieli, było to Muzeum Instrumentów Muzycznych.

Tutaj też idzie się głównym korytarzem, od którego odchodzą małe pokoiki. Zbiory znajdują się na parterze i pierwszym piętrze. Na drugim jest kilka małych pomieszczeń, ale widać, że muzeum jest w zmianie aranżacji.

Cieszę się, że wejście było bezpłatne. Akurat za to muzeum nie chciałabym płacić, ale jest to podyktowane moimi zainteresowaniami. A ponieważ słoń nadepnął mi na ucho, to akurat muzyka jest na ich obrzeżach.

Tutaj też możecie poczytać na swoim telefonie o wystawionych instrumentach. Dodatkowo możecie posłuchać, jak te sprzęty grają (również na telefonie).
A to rodzaj pianina, które miało być łatwiejsze do opanowania, ale się pomysł nie przyjął.
Kukiełki operowe.
Pierwszy raz widziałam Cecilium. Dobre w tym muzeum było to, że teraz mam zajęcie. Szukam w internecie opisów i dźwięków nieznanych mi instrumentów.
Szkoda natomiast, że obok na przykład powyższego, nie wyświetlano, jak na nim grać.
(Na youtubie jest filmik, który pokazuje jak na nim grano.)

Na tym instrumencie grano w kościołach. Tromba marina - jeżeli dobrze zanotowałam nazwę - możecie ją posłuchać na youtubie.
Część instrumentów znałam, ale ich zdobienia były bardzo ciekawe i niespotykane.

I tak spędziłam pierwszą niedzielę listopada, a zarazem jeden z ostatnich dni na dyżurze w Bazylei. 

Kolejne wpisy będą z mojej listopadowej wyprawy do Laosu! 😊 

Będą się one ukazywać dwa razy w tygodniu. Zapraszam już w środę!



środa, 20 listopada 2024

Herbstmesse Bazylea

 Kolejną, po Fastnacht, atrakcją Bazylei jest Jarmark Jesienny.  Herbstmesse trwa od 26 października do 10 listopada. A jakby ktoś pytał, zaraz po, w kolejnym tygodniu rozstawiają Jarmark Bożonarodzeniowy. Jak widać, w mieście musi się dziać.

Zabawa zaczyna się rano (większość stoisk otwartych jest już o 11, inne od 12) i trwa do 23.

O co chodzi w tym Herbstmesse? Tradycja ta sięga 1471 roku, gdy Bazylea otrzymała od Papieża dyspensę, aby organizować zabawy cały rok. Miało to pomóc ekonomii miasta, gdy to znalazło się w kryzysie finansowym. 
Od tego czasu jesienne zabawy organizowane są corocznie ku uciesze gawiedzi. 😉

W samym centrum są dwie lokalizacje z mniejszymi atrakcjami.

Całe miasto jest oplakatowane i oznakowane. Możecie śmiało przechodzić z jednego wesołego miasteczka do drugiego.

Pierwszego dnia obejrzałam dwa jarmarki po "mojej" stronie Renu. Drugiego trzy, po drugiej stronie rzeki. Po dwóch dniach wróciłam raz jeszcze, aby zobaczyć pozostałe dwa. W sumie jest ich siedem.

Z moich obserwacji wynika, że w starym mieście znajdują się spokojniejsze atrakcje i więcej stoisk z jedzeniem, a dalej więcej karuzel dla dorosłych. Ogólnie wiele stoisk (przynajmniej tych z jedzeniem) się powtarza. Są inne przejażdżki, co może podobać się dzieciom i ich entuzjastom. Ja do nich nie należę. (Chociaż dwa razy w życiu byłam w Universal Studios, ale to trochę inny poziom zabawy.)

Piękna pogoda i piękne młyńskie koło stanęło koło katedry. Przejażdżka kosztuje 10 franków.

Od rana wesołe miasteczka tętnią życiem. Wieczorem jest jeszcze tłoczniej, a weekendy będziecie musieli stać w kolejce do atrakcji.

Mnie podobają się te w starym stylu.
Jeszcze rozumiem w taką pogodę, ale....

Drugiego dnia udałam się do trzech bardziej odległych jarmarków. Tym razem pogoda nie dopisała, dzieciaki i tak szalały na karuzelach. Ja kuliłam się w płaszczu i w szaliku, nie wiem, jak można było wytrzymać pęd powietrza. Dzieci są chyba bardziej odporne na takie niedogodności. 😁

Tutaj już są poważniejsze przejażdżki. Dla starszych i odważniejszych.

Na niektóre bym nie wsiadła.

Jeden jarmark jest w hali widowiskowej, dzięki czemu nie pada odwiedzającym na głowę. Reszta na świeżym powietrzu. Wielkiej różnicy z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym nie widzę. Nie ma dekoracji świątecznych, jest więcej karuzel (w zimie to pewnie ciężko byłoby na nich jeździć) i mniej stoisk z dekoracjami. Jeżeli chodzi o jedzenie, to powiedziałabym, że serwują to samo. Owoce na patyku w czekoladzie (od 7 franków), pizza na porcje (7 franków), hot dogi, kiełbaski, grzane wino (5 franków plus depozyt za kubek), itp.

Część stoisk jest stylizowanych na szwajcarskie chaty.

Oprócz jedzenia i karuzel sporo jest gier i zabaw typu: łowienie ryb, strącanie puszek, czy też strzelnic. Myślę, że z grupą znajomych (nawet bez dzieci) można się dobrze tu bawić. Ja byłam sama.... 😔

Komu zestrzelić misia?

Po dniu przerwy (o owej niedzieli będzie osobny wpis) zajrzałam na dwa ostatnie jarmarki.

Ten był dużo mniejszy i spokojniejszy. Na wszystkich stanowiskach była ceramika. Co ciekawe, znalazłam również stanowisko z porcelaną z Bolesławca.

Tuż obok znajdował się drugi z klasycznymi karuzelami.

I mnóstwem stoisk, część z nich była bardzo przypadkowa. Widziałam stoisko z nożyczkami i środkami do sprzątania. 😅
I tak zakończyły się moje jesienne wędrówki. Zajrzyjcie w niedzielę po opis dwóch innych lokalnych atrakcji w ostatnim październikowym wpisie. (Nadrabiam zaległości.)

niedziela, 17 listopada 2024

Boutique Hotel Cordial Plaza Mayor de Santa Ana

 W zeszłym miesiącu zabrałam Was do Hotelu Noelle w Nashville. Dziś pokażę Wam inny bardzo ciekawy obiekt. 

Jak wiecie z mojego podsumowania "Październik '24 - w pracy" po małych zawirowaniach na koniec owego miesiąca dotarłam do Las Palmas na Gran Canarii.
Niestety, mieliśmy tylko jeden krótki wieczór w tej urokliwej lokalizacji, ale jaki to był wieczór! I jaka lokalizacja.

Pod sam hotel musieliśmy podejść, taksówka wyrzuciła nas na głównej ulicy w centrum starego miasta. Ostatnie metry pokonaliśmy na piechotę.

Sala restauracyjna od razu rzuciła mi się w oczy. Już poprzedniego wieczora cieszyłam się na następne śniadanie.

Już w nazwie hotelu jest słowo "butik", taka nazwa zobowiązuje.

Recepcja i żyrandol. Hotel powstał w starej kamienicy. Patio zostało zabudowane, a budynki połączone.

Była widna, ale były też schody.

Ładna klatka schodowa. Trzeba przyznać, że budynek został przerobiony ze smakiem.

Na dachu podobno jest bar. Myśmy jednak zdecydowali się na bardziej lokalne miejsce poza hotelem. Jedzenie w hotelu zazwyczaj jest bardziej "turystyczne", przez co droższe. Sam recepcjonista powiedział, że jeżeli chcemy autentyczne tapas, to lepiej wyjdźmy na miasto.

Na moim piętrze była taka biblioteczka.

Zapraszam do pokoju!

Super wygodne łóżko.
Na przeciwko biurko z ekspresem (Nespresso!) i czajnikiem. W szufladce były herbaty, kapsułki, cukier. Popatrzcie jeszcze na te filiżanki!

Wspominałam już, że wewnętrzne patio budynku zostało zabudowane i w ten sposób powstała recepcja.

Dzięki takiej przebudowie miałam loggię z widokiem na głowę recepcjonisty. Za bardzo nie wie, jaki był cel tego balkonu, ale też nie miałam za dużo czasu na myślenie o tym.
Bardzo ładna łazienka z bardzo fajnymi mini kosmetykami.

Na ścianach pokoju była galeria czarno-białych zdjęć z Las Palmas.


Hotel jest usytuowany tuż przy samej katedrze.

Jakie są minusy tego typu hotelu? Zazwyczaj są one głośne, stare budownictwo rzadko kiedy jest wyciszone, a śpicie w samym historycznym centrum, gdzie kwitnie życie towarzyskie.
Do tego dochodzi często stara kanalizacja i brak wind (nie wszystkie budynki można unowocześnić).

No i różnie może być z widokiem z okna. Jak widać, u mnie był nieciekawy. 😉

Jestem zachwycona. To był piękny pobyt w pięknym miejscu i pięknym hotelu. Szkoda tylko, że taki krótki.

niedziela, 10 listopada 2024

Gospodarstwo Rysiny

 W piękną październikową sobotę znaleźliśmy się na Białołęce. W poszukiwaniu kawy, przypomniałam sobie, że kiedyś na Instagramie widziałam zdjęcia z Gospodarstwa Rysiny. A, że już byliśmy niedaleko...

Szukam informacji o tej zabudowie. Do tej pory udało mi się ustalić, że zostały one zbudowane po wojnie w stylu francuskiej Prowansji.

Gospodarstwo ogrodnicze rodziny Majlert istnieje od pokoleń. Zostało zniszczone w czasie wojny i rozparcelowane w czasach komunizmu, ale przetrwało. O ich historii możecie poczytać tutaj.

Naszą wizytę rozpoczęliśmy od piekarni (która pracuje cały rok), gdzie kupiliśmy przepyszne bagietki i ciekawy chleb. Ceny, jak to w rzemieślniczej piekarni w Warszawie. 😏

Wnętrza poszczególnych budynków są urządzone w "stylu" i ze smakiem.
Z zewnątrz piekarnia akurat nas nie zachwyciła, ale wnętrza już tak. W sobotę po chleb stała kolejka. Były też słodkie wyroby (akurat drożdżówki nas nie urzekły, chociaż były poprawne), sery i przetwory.
Piękna złota polska jesień i budynek piekarni.

Po zakupieniu (i zjedzeniu) bagietki i chleba (ten akurat w całości dojechał do domu), udaliśmy się do warzywniaka.

Wszystkie warzywa pochodzą z gospodarstwa (chyba, że jest zaznaczone inaczej) i są pięknie wyeksponowane.

Okno warzywniaka i dynie.
Szkoda, że już nie miałam miejsca w domu na kolejną dynię. Sadzonki, kwiaty i część warzyw sprzedawana jest w hali - namiocie.
I taki piękny kredens w warzywniaku stał. Byliśmy w sobotę ok 13 i wiele rzeczy już brakowało. Gospodarstwo działa 6 dni w tygodniu. Do końca października otwarte jest wszystko, od listopada tylko piekarnia działa.

Po zakupach warzywniczych (kupiliśmy zestaw zieleniny za 8 zł - cena bardzo dobra), udaliśmy się na kawę. Tutaj też trzeba postać w kolejce, ale warto. Kawa 12 zł, a ciasto 16 - i jest to duży kawałek. Oprócz tego mają świeże soki, ciepłe napoje, rodzaj pizzy, kanapki  i jakieś sezonowe danie (było z dynią).

Przede wszystkim zachwycił nas pomysł i wystrój. Miejsce ma niesamowity urok. I tak, w sobotę jest tłoczno, ale teren jest duży i ludzie się rozchodzą.

Bardzo polecam odwiedziny w Rysinach, my już czekamy na ponowne otwarcie na wiosnę. 💖