niedziela, 12 sierpnia 2018

Ogrody Mirabell w Salzburgu

Po raz pierwszy wylądowałam w Salzburgu w czerwcu 2016 roku i pomimo deszczu zakochałam się w tym mieście. W tym roku spędziłam w mieście Mozarta trzy upalne dni. Dziś zapraszam Was na spacer po Ogrodach Mirabell.

Widok na zamek, który zwiedziłam w czasie swojej poprzedniej wizyty.
Nazwa Mirabell została zapożyczona z języka włoskiego. To imię żeńskie, składające się ze słów: mirabile - „godna podziwu“ i bella - „piękna“.
W pałacu zachowała się barokowa Sala Marmurowa, która służyła dawniej książętom arcybiskupom za salę bankietową. W drugiej połowie XVIII wieku występował w niej wicekapelmistrz Leopold Mozart oraz dwójka jego „cudownych dzieci”, Wolfgang Amadeusz i Nannerl. Dziś uchodzi ona za jedną z najpiękniejszych sal ślubów na świecie. Dzisiaj mieści się w nim ratusz i biuro burmistrza miasta.

Pegaz miał swój występ na moim Instagramie.
Ogrody Mirabell zawdzięczają swój obecny wygląd inicjatywie arcybiskupa Johanna Ernsta von Thuna.  Typowa dla baroku geometryczna forma, którą otrzymały w 1690 roku, rozpoznawalna jest do dziś. Oś widokowa ogrodów skierowana jest na barokową katedrę i średniowieczną twierdzę, włączając je w założenie urbanistyczne Starego Miasta. To najpopularniejszy motyw fotograficzny w Salzburgu!
  • Fontanna z Pegazem jest dziełem Kaspara Grasa z Innsbrucku (XVII w.), a postawiona została w tym miejscu w 1913 roku.
  • Marmurowy basen z fontanną główną otaczają cztery grupy figur (Ottavio Mosto, 1690),  symbolizujące 4 żywioły: ogień, powietrze, ziemię i wodę.
  • Osłonięty żywopłotem Teatr Plenerowy leży w zachodniej części ogrodów. Jest to jedna z najstarszych tego typu scen po północnej stronie Alp. Latem odbywają się na niej m.in. koncerty i imprezy folklorystyczne.
  • Ogród Karłów powstał za czasów arcybiskupa Johanna Ernsta Grafa Thuna pod koniec XVII wieku. Liczył pierwotnie 28 figur z białego marmuru, wydobywanego do dziś na Unterbergu pod Salzburgiem. Jest pierwowzorem dzisiejszych „ogrodów krasnali”, pierwszym takim w Europie.
  • Ogród Różany przy południowej elewacji pałacu zdobią piękne różane rabaty.   
  • Dawna oranżeria pełni dziś funkcję palmiarni.
Z https://www.salzburg.info/pl/sights/top10/palac-i-ogrody-mirabell.

Tradycyjne stroje królowały tego wieczoru w ogrodach.
A w cieniu....
I jak tu nie kochać tego pięknego (choć drogiego) miasta?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz